11.11.2018 r. – Setna Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczyste odśpiewanie hymnu Polski przy naszej remizie

Nasz jednostka wzięła udział w wielu wydarzeniach związanych z setną Rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę, ale najważniejsza uroczystość miała miejsce  w naszej miejscowości.

O godz. 12 00 przy naszej remizie odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Była ona odpowiedzią na apel Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, do wspólnego odśpiewania hymnu Mazurka Dąbrowskiego o tej właśnie godzinie, w kraju oraz przez rodaków na całym świecie. Druh Piotr Całka przedstawił krótka historię wydarzeń z przed ponad stu lat.

             „W 1918 roku Polska po 123 latach niewoli, znów pojawiła się na mapach Europy. Walka o wolność naznaczona była ofiarą krwi przelaną   m.in. w licznych zrywach niepodległościowych,            w powstaniu listopadowym   i styczniowym oraz na polach bitwy podczas I wojny światowej.                  Nasi przodkowie poświęcili to,  co najcenniejsze dla każdego człowieka – oddali swoje życie z miłości do kraju i wiary w zwycięstwo. Dzięki tej ofiarności- my dziś żyjemy w wolnej i suwerennej Ojczyźnie, mówimy po polsku, mamy własną flagę, godło, hymn. Jednak – jak pokazały kolejne tragiczne wydarzenia – i jak nauczał Święty Jan Paweł II : „Wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo”, nieustannie się o nią troszczyć  i zabiegać. To jest nasz obowiązek, bo nasi przodkowie walcząc o niepodległość naszego kraju, nie myśleli o sobie, swoich interesach czy wygodach, ale cały czas o tym, by Polska była wolnym i niezależnym Państwem. Nigdy o tym nie zapominajmy  i uczmy kolejne pokolenia patriotyzmu i przywiązania do Ojczyzny.”

Poprzez odśpiewanie hymnu w trakcie wciągania flagi na maszt podziękowaliśmy wszystkim naszym przodkom za wolną i niepodległą Polskę! Po hymnie została odtworzona wzruszająca pieśń patriotyczna „ Białe róże ” która nawiązywała  do wydarzeń  z tamtego okresu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *